Fireshow | Party | Photos | Ohňová show

 

 

od 1.1.2015 skupina momentalne nefunguje

 

Fire show, Ohňová show los ohnos

Los ohnos or Ragafix fire - je združenie ľudkov, ktorí robia tanečné performácie s ohňom (fireshow). Ohňové vystúpenia je možné dohodnúť na uvedenej e-mailovej adrese, robíme ich na akýkoľvek druh hudby ako je napríklad etno music, electronic music, psytrance, reggae & ska, world music a mnohé iné...

- fireshow vystúpenia sa dajú dohodnúť na Slovensku, v Českej republike, alebo kdekoľvek na planéte :-)

- ohňová show može byť realizovaná v interiéroch či exteriéroch

- dohodnúť fire show je potrebné minimálne jeden tyžden pred akciou

- skupina sa väčšinou zdržiava v Prievidzi

- fire show vystúpenia, ktoré sme robili:

    - detský tábor /2002/   

    - Sliačske rockové leto /2003/

    - ohnova show na ľade - juniorský hokejový turnaj, zimný štadion Banská Bystrica /2004/

    - hudobný video klip pre skupinu Družina /2005/ video

  - sezónne vystúpenia s ohňom na Gréckych ostrovoch: Lesbos, Paros, Thassos, Skiathos, Naxos, Samos a mnohé iné /2005, 2006/

    - sezónne vystúpenia v Chorvátsku /2007/

    - vystúpenie na sukromných party vo Velkej Britanii /2008/

    - vystúpenie na firemnom plese pre Avec s.r.o /2009/

    - Otvorenie ICM čajovnicky v Krupine + ohnova show fotoreport /2009/

    - sezónne vystúpenia v Indii /2009/

    - sezónne vystúpenia v Chorvacku : Cirkevnica, Rijeka, Pula, Rovijn /2010/

    - vystúpenie a prezentácia skupiny Isis - Eset  v reštaurácii New Angus v BB /2010/  

              - foto na stranke Isis - Eset 

    - vystúpenie na den deti pre CVČ "Spišský hrad" /2011/

             - foto na stranke CVČ "Spišský hrad" - den deti

    - vystúpenie na súkromnej oslave narodenin Krupina /2011/

    - sezónne vystúpenia v Chorvátsku /2014/

     - vystúpenie na oslavach v obci Slovenske Pravno /jun.2015/

    - a veľa dalších na ktoré si práve teraz neviem spomenúť...

   - fotky z vystúpení fireshow tu

  - new : nová spolupráca s orientalnou skupinou Isis Orientálna skupina Isis - Eset

              je možné si dohodnuť  ohnové vystúpenie aj spolu s brušnými tanečnicami skupiny Isis

 

 

Ohnova show - video - Ragafix fireshow

 

Fire show

Fire show

      Ohnova show, pľuvanie ohňa, hltanie ohňa, a tanec s ohňom, žonglovanie s ohňom, choreografie, doplnkové pyroefekty, využitie všetkých dostupných žonglérskych, choreografických a scénografických efektov a schopností pre umocnenie výsledného dojmu. Profesionálne zostavy, které strhnú publikum.
     Alebo slovensky vystúpenie s ohňom. Už mnoho storočí sú ľudia fascinovaný ohňom, preto se ho snažia ovládnuť a spolunažívať s ním. Oheň má tiež  veľa významov symbolických. História pohrávania sa s ohňom je dlhá, ale väčší význam získává fireshow hlavne v spojení s alternatívnou kultúrou, ako cesta seba vyjadrenia, voľnočasová aktivita a pre niekoho tiež akt spirituálny.

Pri fireshow se najčastejšie používajú Poi, zápalné laná, tyče- fakule, flower-sticky a vlastne čokoľvek z vybavenia na žonglovanie.

    Niekto dáva prednosť fireshow o samote, iba pre svoje vlastné potešenie a radosť  tam se ale vytráca slovo -show, vystúpenie. Väščina však dáva prednosť  skupinovému štýlu. To môže znamenať veľa od skupín voľných, kde sa ľudia schádzajú pre potešenie (napr. pražské Tribo Fuego ), ako koníček, k skupinám pracujúcim na istom predstavení či zostave v tomto smere sú potom niektoré skupiny zamerané na divadlo (napr. divadlo Continuo). iné sa sústredia skôr na kompozície, synchronizácie, choreografie a tanec, zo skupín zaoberajúcich se profesionálne fireshow v Českej republike napr.. služobne najstarší Pa-li-Tchi - zaoberajúci sa indickým umením tanca s ohňom Banethi, alebo moderný  a čo do techniky progresívny Infinitos. Nová skupina (založená v roku 2006) se volá MagniS.

    Na slovensku sa možme tiež stretnut s viacerimi výbornými zoskupeniami ako sú napriklad Argola, ktorá je projekt, v ktorom sa podarilo prepojiť rôzne, divácky atraktívne umelecké žánre - tanec s ohňom, hand to hand akrobacia, artistky na hodváboch, akrobacia s kockou, tanec s vlajkami, lietajúci akrobati, klasický tanec - do jedného tematického celku.

     Známa skupina je bratislavská Anta agni  je skupina tanečníkov, ktorí sa profesionálne venujú jedinečným druhom pohybového umenia - Firedancing (tanec s ohňom), UVdancing (tanec pod UV svetlom) a Flagging (tanec s vlajkami). Od roku 2000 zdokonaľujú a rozvíjajú svoje predstavenia, v ktorých kombinujú rôzne podoby fireshow s novými druhmi technológie a špeciálnymi vizuálnymi efektmi.           
     Dalšia skupinka myslim, že Žilinská skupinka Manua Kea a mnoho menšich skupin po celom Slovensku.

 

Žonglovanie

     je športová aktivita zlepšujúca  koordináciu, priestorovú orientáciu, sústredenie a rozvíjajúcu spoluprácu medzi  mozgovými  hemisférami.

História žonglovania siaha až do starého Egypta, do doby približne 2000 rokov pred Kristom. Na nástenných maľbách v hrobke Beni-Hassana se dochoval obraz niekoľkých postáv žonglujúcich s loptičkami. Žonglováním se zaoberali aj starí Gréci a Rimania; zvláštne medzi Rimanmi bolo toto umenie vysoko cenené.

 

 Egyptská nástěnná malba žonglérů 

     Egyptská nástenná maľba

 

    V súčasnej dobe zažíva žonglovanie po celom svete (hlavne v USA a západnej Európe) rozmach. Bola založená Medzinárodná žonglérska federácia (International Juggling Asociation), ktorá organizuje každoročne veľké množstvo akcií. Najväčší akcií je každoročne organizovaný Európsky žonglérsky konvent, organizovaný každý rok v inom štáte.

 

Poi/řetězy:

 

   Najčastejšie používané náradie pre fire ľudkov. NA jednom konci retiazky je valček alebo guľa s lán kevlaru, ktorá sa namočí do paliva a pri točení potom horí a robí známe ohňové kruhy. Druhý koniec je zakončený okom (koža), ktorá sa buď navlečie na prsty, alebo chytí do rúk ako komu vyhovuje. 

     Je forma žonglovania pri ktorej sa točením loptičiek pripevnených na lankách vytvárajú kruhy rôznych tvarov a rozmerov. Ako prvý túto zábavu predvádzali Maori, obyvatelia Nového Zélandu. V preklade Poi znamená loptička. Túto techniku používali ženy na zlepšenie ohybnosti zápästia a rúk a muži na spevnenie ramien a zlepšenia koordinácie pohybov.

     Poi je populárne aj v dnešnej dobe. V Europe se tomuto umeniu venuje mnoho mladých ľudí vo voľnom čase, ale i profesionálne. Pritom sa používajú rôzne druhy.

 

Tréningové Poi

Tréningové Poi sú ideálne pre začiatočníkov. Ide o jednoduché pripevnené loptičky na lankách. Výhodou je jednoduchosť  a nízka náročnosť výroby. Ešte jednoduchšie sú ponožkové.

 

 

Ponožkové Poi

Pre väčší efekt, hlavne pri UV svetle sa používajú ponožkové Poi. K ich výrobe stačí loptička, alebo iné mäkké závažie vsunuté do dlhých ponožiek. Mimo tréningu a UV vystúpení sa používajú tiež pre horšie zvládnuteľné triky. Okrem ponožiek se používajú najrôznejšíe fluorescenčné materiály pre krajší efekt, hlavne pri  UV svetle.

Svetelné Poi

Hlavne v noci najväčšou výnimkou svetelné Poi, ktoré vyžarujú světlo z vlastnej LED diódy s batériou. Môžu svietiť, alebo blikajú rôznymi farbami.

 

 

Ohňové Poi

Najefektnejšími sú ohňové. Vyrábajú sa z nehorľavého materiálu, hlavne z kevlaru, ktorý sa hneď na to namočí do horľaviny (číry lampový olej, alebo petrolej), v žiadnom prípade nie horľaviny prvej triedy. Pripevnené na reťaziach. Môžeme ich vidieť  na každom vystúpení ohňovej show, alebo fireshow. Tento druh vystúpenia je dnes veľmi rozšírený na najrôznejších kontinentoch a zemiach. Vystúpenia sa kombinujú s točením s horiacimi tyčami.


Ohňové laná
 

   Ohňové laná vďaka svojéj dlžke dokažu vytvoriť fascinujúcu ohnovú šou. Oproti predošlim naradíčkam horia kratšú dobu ale efektnejšie.

 

VLajky:

 

   Dalšia možnosť na točenie je to podobne ako poi.Zatiaľ čo taliani točia s zástavami 130x130cm tak krechké dievčatka od nas možu točiť takimito valjkami.

vlajky od homeofpoi.com

Palica

 

   Je to palica, ktorá má horáky na oboch koncoch. Hneď v úvode by som chcel povedať, že existujú dva smery z ktorých točenie vzniklo. Žonglérsky a šermiarsky/bojový.

   Pre žonglérsky štýl sa najčastejšie používa dĺžka palice 100-150 cm a tenký priemer 12-16 mm tak, aby se palica dala pretáčať medzi prstami. Palica je vlastne robená na rôzne triky. Môže se s ňou točiť v jednej ruke, prehadzovať, žonglovať s 2-mi, či 3-mi palicami. Základ je malá váha. Tým sú omedzené veľkosti horákov, takže s touto palicou nie je možné veľmi rýchlo točiť. Teda točiť je možné, ale oheň zhasne. Táto vec je hlavne podmienená obvodovou rýchlosťou. To znamená pri malej dľžke palice a veľkých otáčkach je obvodová rýchlosť menšia ako u dlhej palice.

   Ďalej sa palica používa pri kontaktnom točení, kedy sa akoby rôzne odvaluje po tele. Pri točení zostáva stále strednou čásťou v styku s telom.

   Pre šermiarsky/bojový štýl sa používa najviac dlhá palica 160-200 cm, s priemerom 2,5-3 cm. Keď  je palica dlkšia, než je výška postavy, začína býť jej kontrola problém. Pri zvislých otáčkách sa začínajú konce búchať o zem, Pokiaľ sa tak stane pri prehmate a to zvlášť za chrbtom, palica odlieta do diaľky. Keď  je to tyč na boj, s ktorou sa občas iba točí, je vhodný priemer okolo 3 cm. Pokiaľ je to palica v konečnom dôsledku používaná  na točenie je vhodný priemer 2,5 cm.

S touto palicou sa dá veľmi rýchlo točiť. Množstvo trikov je obmedzené asi na 10 základných prvkov, ale pre samostatnú choreografiu stačí. Veľmi efektné sú synchronizácie napríklad 3 účinkujúcich, rôzne zostavy atď...

 

 

Pochodne:

   Opäť vec, ktorá vznikla medzi šermiarmi, kde obvykle večer pri vystúpení sa bojuje s pochodňami. Bojovník s mečom si vzal do ruky pochodeň, aby lepšie videl a mohol ju potom použiť pre útok. Má reálny základ v minulosti, narozdiel od boja

s horiacou pochodňou, kde toto viacmenej spadá do oblasti fantazy. Celková dľžka pochodne je rôzna. Pod 70 cm je oheň už blízko ruky, nad 90 cm už horšie ovládateľné.

   Najviac existujú historické tance s pochodňami, ale v tomto prípade sa s nimi netočí, ale drží sa zvisle. Je to jedna

z variant podobne ako tanec s vlajkami či s ružami.

   Vlastne je to rovnaké ako točenie s poikami. Veľa trikov je rovnakých, niektoré sa s pochodňami robia lepšie, niektoré horšie. Niektoré triky s pochodňami nejdú vôbec, a niektoré nejdú naopak s poikami. Ale 80% je možný s obidvomi náradiami. Točenie s pochodňami chce podstatne viac fyzických síl. Tým myslím v ramenách a chce to rozumne ohybné zápestie. Pochodne se totiž pri točení držia v ruke, nie sú upevnené a tak záleží na stlačení prstov.

Naučené ovládanie pochodní trvá určite dlkšie ako u poiek. Na rozumné vystoupenie je doba tak 2 roky. :-)) Odmenou je podstatne lepšia kontrola pri vlastnom točení.

Pochodne domácej výroby.

 

Svingové tyčky:

 

   Sú to malé pochodne pre ženy a dievčatá. Dĺžka je v podstate totožná s žonglovacími kuželmi. Na jednom konci gulička, ktorá sa drží v dlani a na druhom konci je namotaný kevlar. Technika točenia je spoločná s technikou vystúpení moderných gymnastiek s kuželmi.  

 

 Svingové tyčky od výrobcu HENRYS, celková dĺžka 52 cm. 

  

Vejáre:

 

   Kde je pôvod, neviem? Mysím, že niekde u orientálnych tanečníc hmm... , točenie to moc nie je, skôr dovŕšenie ladného tanečného pohybu.

   Pri tanci s vejármi, je možné použíť mnoho prvkov s pochodňami. Iba to chce mať ohybné zápestie, aby se vejáre nemlátili o seba. Na druhú stranu je možné kombinovať prvky pozícií rúk z orientálneho tanca - vejáre sa zápestím rôzne točia tak, aby vypadali čo najlepšie. Trik  je v prechytávaní vejárov, kde sa držia raz palcom dole a druhý krát opačne. Celkovo sa fantázii mädze nekladú.
  Pokiaľ to vezme do ruky muž, mal by mať cit pre scénický tanec a pre tvorbu choreografie inak bude vypadať smiešne...

 

Jeden z možných tvarov vejára.

 

 

Dalšie hračky:

Ohnivé švihadlo:  Prostě švihadlo vyrobené z lana, jak jsou ohnivá lana.

Fire Devilstick:  Ohnivé provedení Delilsticku. Létající tyčka která na konci může hořet. 

Ohnivé loptičky a kužele:  To vše na ohnivé žonglování.

Ohnivý bič:  Bič který hoří a dá se s ním práskat.

 

 

Čo použiť za palivo?

   EXTERIÉR

   Venku, na místě kde nevadí potřísnění, můžeme použít lampový olej alebo petrolej. Je možná kombinace, těchto hořlavin. Pokud je prostor uzavřenější a nechceme nasmradit je vhodné použít lampový olej. Tyto kapaliny mají bohužel jednu nevýhodu. Při točení vše neshoří a to co zůstane rozprášené na zemi je mastné. Tak pozor při točení na dlažbách, po chvíli je z nich kluziště. Navíc pozor na pískovcové dlažby, z toho kamene to snad už nikdo nedostane ven. Nemuseli by Vás pak mít rádi v historických či historizujících objektech.

   Pokud jsme v místě, kde je nutné zachovat to, aby podlaha nebyla potřísněná je možné použít technický benzín nebo REMAFLUID D. Nevýhody: Technický benzín je hořlavina 1.třídy, REMAFLUID D je drahý, proto je vhodná jejich kombinace. Po vystoupení se zbytky kapaliny ze země rychle vypaří. 

   Vhodná je kombinace na točení je Lakový benzín + menší díl REMAFLUID D. Odpařování ze země je pomalejší, ale též se vše vypaří. 

 

   INTERIÉR

Pokud je vystoupení na sále kde jsou parkety, je možné použít lampový olej a točit přiměřeně aby se nenacákalo. Pokud něco zůstane na podlaze, tak se to rychle rozšlape a zmizí to. Vzhledem k tomu, že lampový olej je parafín, tak je to nakonec dobré leštidlo na ty parkety. Pokud je tam dlažba a zvláště mramorová tak použitím lampového oleje uděláme z ní dobré kluziště. V tomto případě je nutné přezbrojit na REMAFLUID DSP30. Velikost zápachu je zhruba stejná jak u lampového oleje, ale je jiný.

Možnost je také si v místě točení položit na podlahu koberec.

   Je dobré mít v zákulisí nějaký hasící přístroj, který hasí hořlavá paliva, ideálně práškový. A pak mokrý hadr tak velikosti ubrusu. Prostě být připravený na to, že se vloudí chybička. Namáčení mít jinde, než se zháší a zapaluje. U lampového oleje to není kritické, stačí 1 metr, u benzínu tak 5 metru od sebe i když benzínu je třeba jen 10% v mixu kapaliny.

 

 

 zdroj: Wikipédia & fire portals, Akáda

 

Vyhledávání

Kontakt

Ragafix Prievidza

 

Ak sa Vam pacila nasa skupina mozte ju

ukazat aj na svoich socialnych sietach

Anketa

S akou hračkou sa Vam najlepšie hrájka?

poiky (257)
66%

palice (52)
13%

Devilstick (17)
4%

vlajky (18)
5%

Pochodne (11)
3%

laná (20)
5%

kužele (17)
4%

Celkový počet hlasů: 392

Diskusná téma: Fire show

Datum: 08.10.2019

Vložil: HelenIdion

Titulek: XRumer 19.0 + xevil 4.0: hromadné vysielanie na 8 miliónov webových stránok!

Ahoj.

Kde môžem stiahnuť XEvil zadarmo na svojich webových stránkach?
Mám informácie z vašej podpory. XEvil je naozaj najlepší program pre riešenie captcha, ale potrebujem najnovšiu verziu.

Vďaka.

Workshops

5.-7.7.2013 SÚLOŽ 2013

  Slovenská Už zas umelecká Letná Oslava Žonglovania - SÚLOŽ 2013   Slovenská Už zas umelecká Letná Oslava Žonglovania - SÚLOŽ sa po ročnej prestávke vracia na žonglérsku scénu! miesto: AutoCamping Varín (okres Žilina) 49°12’30″N, 18°52’43″E Dr. J. Tisu, 013 03 Varín,...

25. -26.5.2012 ŽONGLOBALIZACE 2012

  miesto: Sladová 1, Plzeň JAK NA FESTIVAL? Z hlavního vlakového i autobusového nádraží v Plzni je možné dostat se k areálu festivalu tramvají číslo 2 směr konečná Světovar. Výstup v zastávce „Brojova“, poté už je areál na dohled – cca 150 m od...

21.4.2012 Batelier Juggling Day 5

Občianske združenie ÚTŽ - LET THEM FLY pozýva všetkých fanúšikov žonglovania na aprílové stretnutie BATELIER JUGGLING DAY 5,    miesto: BATELIER vstup: 5 Evri ktoré sa uskutoční v Batelieri na Továrenskej 14 v Bratislave, dňa 21. apríla 2012, od 16:00 do 20:30. Už po...

24.3.2012 Batelier Juggling Day 4

  miesto: Batelier Tovarenska 14, 82101 Bratislava, Slovakia Vstup: 5 Euro start : 16oo  finito o 21oo   Pozývame vás na štvrtý Batelier Juggling Day, stretnutie žonglérov v duchu "Share what you've learned". Príď sa podeliť o svoje nové triky a...

18.- 19.2.2012 Banskobystrická zonglovačka

miesto: škola fantázia, Magurská, Banská Bystrica, Slovakia vstup: ??? Workshopy zamerané na výrobu vlastného náčinia, ktoré si budú môcť účastníci zobrať, ďalej praktické žonglérske a točiarske workshopy, zamerané na prácu s výrazom. Akcia je určená najmä pre ľudí pohybujúcich sa v...

18.6.2011 Světový den žonglování

Jako po celém světě i my oslavíme tento den žonglérským setkáním. Během odpoledne jsou připraveny workshopy jak pro zkušené žongléry tak i pro nezkušené návštěvníky, kteří by si to rádi jen vyzkoušeli.  Pyroterra – Základy poi a tyč –https://pyrote­rra.cz/skola  Česká yoyo...

20.5. -22.5.2011 Mikulovské Kejklířské Klání 2011

 miesto: Mikulov, Česká Republika www.kejkleni.cz Festival plný kejklení, ohnivých show, artistických vystoupení, soutěží o ceny a nezapomenutelných hudebních zážitků plných nových tónů a rytmů. Přijďte zapomenut na všední starosti a oddejte se společně se svými blízkými kejklířským...

19. -20.2.2011 Záriečie in fire - workshop žonglovania

  Miesto: Stanica Žilina-Záriečie, Žilina  Organizátor: Mario Bojić Start: sobota – nedeľa, 19. - 20. 2. 2011, 17.00 – 19.00   Úvodný víkend workshopu pre nadšencov žonglovania (nielen) s ohňom pod vedením nášho dobrovoľníka Maria zo Srbska. Prvé stretnutie v...

13.- 15.8.2010 Slovenská umelecká letná oslava žonglovania

  SULOŽ 2010 Slovenská umelecká letná oslava žonglovania - SULOŽ miesto: camping Drienok  vstup: asi 8E na den ??    Slovenské stretnutie žonglérov, poiarov, ohniarov, diabolistov a ostatných pochybných umelcov. cca 2-3 dni niekedy v auguste. Oslavujme...

14.4.2010 Sraz Triba fuega

  14.4.2010 sa uskutocni po zime prvi sraz Triba fuega  miesto : Praha, Parukarka  takze snad sa zatula aj niekto z SK info: tribofuego